Blog

Birlikte Büyümenin Güzelliği

25 Haziran 2020

Oğullarımın basketbol maçı için Konya’ya gitmiştim. Oğullarım filenin altında ordan oraya zıplarken fark etmiştim, büyüyorlardı; hatta büyümüşlerdi. Onları izlerken her annenin yaşayacağı bir ikilemle yüz yüze geldim; bir yandan artık kendi sorumluluklarını üstlenebilecekleri düşüncesiyle duyduğum gurur, öte yandan, yalnızca annelerin anlayabileceği bir burukluk. Büyümek kişiyi bağımsızlaştırır ya, içimi burkan buydu işte. Onlar hataya tutunma becerilerini geliştirirken, ben de tatlı bir gururla dengelemeye çalışmıştım bu burukluğu. Düşünüyorum da gururun yarattığı haz ile kaybetme korkusunun yarattığı tedirginlik başka nasıl aynı anda yaşanabilir ki?

Bu, anneliği yaşayarak öğrenmek değil de nedir…
Artık annemi çok daha iyi anlıyordum.

Hayatlarında yepyeni bir boyutla tanışan oğullarımı onlara hissettirmeden seyretmeye başladığım yıllar. Çocuklarım kendi kanatlarıyla uçmayı öğrenme çabasındayken ben de onlara nasıl davranmam gerektiğini öğreniyordum. Kendimi daha çok eğitmem gerektiğinin farkına vararak.

Büyümenin en güzel yani şu sanırım: nerede, nasıl olursak olalım, sorumluluklarımızı bilerek davranmak ve toplumumuzla uyum içinde severek ve sevilerek yolumuza devam etmek.

Sizce de annelik duygusundan beslenen her davranışın sonucu mutlaka güzel ve değerli olmuyor mu?

Sevgiyle kalın
Ebru Uygun

Bunlar da ilginizi çekebilir