Blog

Çocuklar Çalışmasın

25 Haziran 2020

Bundan yıllar evveldi. Daha TOÇEV’in düşüncesi bile yüreğime oturmamıştı; ama çocuklar her zaman çok farklıydı, kıymetliydi benim için. Ta ben çocukken babaannem o meşhur şeker dolu cepleri ile parktaki tüm çocukları sevindirirkenki içime düşen mutluluk gibi…

Bir gün babamın iş yerine yurtdışından müşterileri gelmişti. Ben de sohbete katıldığımda Türkiye’deki çocuk işçiler için bir şeyler yapmak istediklerinden bahsetmişler ve benim de onlarla çalışabileceğimi söylemişlerdi. Dediğim gibi o zamanlarda vakıf kurmak gibi bir düşüncem yoktu, daha okuyordum; ama konu çocuk olunca çok ilgimi çekti. Onların yaptığı çalışmaları biraz takip etmek istedim. Atölyelere gittim. Ve onları gördüm: daha ilkokulu yeni bitirmişken ufacık elleriyle atölyelerde çalışıyorlardı. Yüreğim öyle acımıştı ki… O gün içimden geçen şuydu: çalışan çocuklar için mücadele etmeliydim; çünkü onlar hak ettikleri yerde, okullarında olmalıydılar.

O zamanlar ne yapabileceğimi tam bilemiyordum; ama yıllar içinde yüreğimden geçen her çalışma ile daha çok çocuğun atölyelerde değil, okul sıralarında olmasını sağladık. Hak ettikleri eğitim sürecine destek olduk ve olmaya da devam ediyoruz.

Çocuklarımız o ufacık elleri ile kalem tutmalı, ders çalışarak öğrenim hayatlarına devam etmeli. Ancak bu şekilde hem kendilerine hem de toplumumuza faydalı olabilirler.

Tek temennim, hiçbir çocuğumuzun çalışmaması.

Ebru Uygun

Bunlar da ilginizi çekebilir