Blog

Çocukluğumdan Bugüne Bayram Heyecanım

25 Haziran 2020

Bayram günlerinin hala benim için farklı bir heyecanı vardır. Hele de bir gece evvel evde yaşanan o tatlı bayram telaşı yok mu! Ne heyecandı… Benim ise uyanır uyanmaz aklıma gelen ilk şey, yepyeni bayramlık ayakkabılarım…

Ah, bir de babamla ağbim namazdan geldikten sonra o ailece yapılan tadına doyulmaz kahvaltılar…

Arasına bayram harçlığı konmuş, babaannemin elleriyle özel olarak işlediği mendiller ve şekerlerimiz… Yaş sırasına göre alırdık bayram harçlıklarımızı.
Ama benim en çok sevdiğim, ziyaretlerimizin sonrasında ailece uğradığımız Vefa Bozacısı. Boza içerken, babamın eğitim aldığı sırada yaşadığı gençlik hatıralarını onun keyifli anlatımıyla dinlerdik.

Çocuklarımı bayramlarda hala Vefa’ya götürür ve bozamızı yudumlarken onlara babamın hatıralarını anlatırım. Tabii ki babam gibi anlatmak çok zor; ama hatırlamak ve ondan gelene aktarmak, onlar için de benim için de çok özel…. Nurlar içinde uyu babacığım…

İyi ki varsınız başımızın tacı büyüklerimiz. Sizlerden her an, her dakika, hep yeni bir şeyler öğrenmeye ve torbamıza koymaya devam ediyoruz. Bu süreçte birbirimizi ziyaret edemeyeceğiz belki, ama gelin, evlerimizden bayramımızı aynı heyecan ve coşku ile bu sefer de telefonlaşarak kutlayalım. Bu güzel geleneği büyüklerimize ve çocuklarımıza yaşatmaya devam edelim. Herkese iyi bayramlar dilerim.

Ebru Uygun

Bunlar da ilginizi çekebilir