Blog

En İyi Dostunuzu Keşfetmek Üzerine

25 Haziran 2020

Bir gün öyle olur ki en iyi dostunuz, renklerle suda dans ettiğiniz fırçalarınız, ebru tekneniz ve rengarenk boyalarınız olur; size o an yaşadığınız tüm duyguları anlatmanıza destek olur. Öyle zamanlar oldu ki, mutluluğumu ebru teknesinde fırça darbeleriyle suların üzerinde bıraktığım, saçılmış, rengarenk boyalarda paylaştım. Sonra gün oldu, ağlayarak kendimi elime aldığım fırçam ve boyalarımla buldum teknenin önünde. Yıllar sonra bulduğum ve kaybetmeyi hiç istemediğim teknem, boyalarım ve fırçalarım benim en iyi dostlarımdan oldu; çünkü mutluluğumu, üzüntümü, heyecanımı, korkularımı ve kaçışlarımı hep onlarla paylaştım, paylaşmaya da devam ediyorum.

Çünkü her duygumu rahatlıkla paylaşabiliyor ve sonrasında kendime göre çıkış yollarımı bulabiliyorum. Onlarla dertleşiyor ve sorunlarıma çözümlerle yeni bir eserde hayat veriyorum.

Her fırça darbesi ya bir haykırışı ya bir ağlamayı ya da mutluluk göz yaşlarını temsil ediyor ve her eserimde hayat buluyor. Onlar benim iyi dostum… Onlarla beraber iç huzuruma tekrar kavuşuyorum. Yeni kapılar açıyorum hayatımda. Çünkü esasında en iyi dostumuz bu hayatta kendimiziz, onun için kendimizle kalabilmeyi, gerçek kalabilmeyi başardığımızda ve kendimize severek, kendimize gülümseyerek yaklaştığımızda içimizde yaşadığımız her sorunun ve çözümün kendimizde olduğumuzu görebiliyoruz; mutluluğu da kederi de kendi içimizde yaşayarak nasıl yeni yollara çıkabileceğimizi. Tıpkı benim “ebru” yapmaya “en iyi dostum” derken esasında kendimin kendimin en iyi dostu olduğumu bulduğum gibi. Siz de bambaşka bir yolculukta eminim ki bunu keşfedeceksinizdir ve keşfettiğinizdeki o huzuru…

Hadi bu sabah kendinize gülümseyerek “günaydın“ deyin ve en iyi dostunuzu kucaklayın.

Ebru Uygun

Bunlar da ilginizi çekebilir